srcolling text

Stargos The City Blog το νεανικο blog ηρθε ανανεομενο

Πέμπτη 30 Μαΐου 2013

Κέρδισε η ΑΕΚ τον Διομήδη, «όλα για όλα» στο Άργος

Με πολύ καλή εμφάνιση η ΑΕΚ επικράτησε με 24-19 του Διομήδη ισοφάρισε την σειρά των τελικών σε 1-1 και ο τίτλος θα κριθεί στον τρίτο αγώνα που θα γίνει στο Άργος (1/6, 17:00).
 Με την υποστήριξη του κόσμου της που είχε γεμίσει το κλειστό γήπεδο της Κυψέλης η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα από νωρίς, αρχικά ήταν μπροστά 10-6 και στο ημίχρονο βρέθηκε να προηγείται με 15-9. Ο Διομήδης κατάφερε να γίνει απειλητικός μόνο όταν μείωσε σε 10-8 αλλά ο Σπύρος Μπαλωμένος με τα γκολ του κατάφερε και απεκατέστησε την διαφορά.
 Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διομήδης δεν μπόρεσε να πλησιάζει την ΑΕΚ και η «Ένωση» κρατούσε σταθερά διαφορά με 17-13 και με 21-17 για να λήξει η αναμέτρηση με 24-19. Η ΑΕΚ ήταν εξίσου καλή αμυντικά όσο και στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης αλλά κατάφερε να ανέβει και επιθετικά διασφαλίζοντας έτσι το προβάδισμα νίκης που είχε.
 Τα δεκάλεπτα: 5-3, 10-6, 15-9 (ημχ.), 17-13, 21-17, 24-19

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 3, Γεωργιάδης 3, Γιαννόπουλος, Μπαλωμένος 6, Τσακνής, Συγγάρης, Ασαρίδης, Οικονόμου 1, Αλβανός 3, Ναουμίδης, Τσαούσης 2, Παπαδιονυσίου 3, Κουρέτας, Παπαδόπουλος 3, Χερουβείμ.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Τσούλος, Ζαραβίνας 2, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου 3, Καρκαλάτος, Μούγιτς, Πασσιάς, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 7, Ευαγγελόπουλος, Σαμαράς 2, Βαρδάκας, Ελευθερίου, Δεληγιάννης 3, Καραιβάνοφ 1, Τάσκοβιτς 1.